Formy Opodatkowania

Formy Opodatkowania

Formy Opodatkowania

Rozpoczynając działalność gospodarczą często mamy problem z wyborem właściwej formy opodatkowania. Ustawodawca daje możliwość wyboru jednej z czterech opcji:

1.    Zasady ogólne (skala podatkowa) – od początku 2020 roku mają zastosowanie dwie stawki podatku PIT, które wynoszą odpowiednio 17%, przy czym ta stawka odnosi się do dochodów nieprzekraczających kwoty 85 528,00 zł i 32% od dochodów powyżej tej kwoty. Wybierając tę metodę opodatkowania możesz skorzystać z różnych ulg i odliczeń podatkowych np. ulga na dzieci.

2.    Podatek liniowy – opłacasz podatek od uzyskanego dochodu wg jednolitej 19% stawki podatku bez względu na wysokość uzyskanego dochodu. Ta forma opodatkowania wyklucza możliwość rozliczenia z małżonkiem i nie daje możliwości skorzystania z ulg podatkowych.

3.    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – przedsiębiorcy płacą podatek od uzyskanego przychodu. Nie uwzględnia się tutaj kosztów uzyskania przychodu. W zależności od wykonywanego rodzaju działalności zmienia się również stawka podatku. Począwszy od stawki 3% zarezerwowanej dla prowadzenia działalności handlowej a skończywszy na stawce 20%, którą objęte są przychody osiągane w zakresie wolnych zawodów.

4.    Karta podatkowa – najprostsza metoda rozliczania z fiskusem. Ten sposób został zarezerwowany dla nielicznej grupy przedsiębiorców zdefiniowany przez ustawodawcę w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przeważnie z tej opcji podatkowej korzystają drobni kupcy i handlarze.

Udostępnij

WIĘCEJ

Przydatne linki

Do strony ZUS https://www.zus.pl/ Wskaźniki http://www.wskazniki.gofin.pl/ Kalkulatory https://www.zus.pl/ Formularze podatkowe https://www.podatki.gov.pl/ Strona Ministerstwa Fiansów https://www.gov.pl/web/finanse https://kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-odsetek-od-zaleglosci-podatkowych,12.html

Napisz do nas